Çam Ağaçlı Telkari Gümüş Küpe

T1KP038

Yeni ürün

Daha fazla bilgi

İnsanoğlunun kulağına takmış olduğu takı çeşitlerinin hepsini küpe olarak adlandırıyoruz.

Küpe, insanın kulak memesine takılır, böyle bir yer seçilmesi nedenleri arasında, göze hemen çarpacak bir yer olması ve kulak memesinin deliminim kolay olması sayılabilir.

Arkeolojik çalışmaların sonuçlarına bakıldığında, hemen her kültürel atakta olduğu gibi bunda da ilk önde gelen toplumun Mısırlılar olduğunu görüyoruz. O zamanlar Mısır toplumu küpeyi çok büyük ebatlarda kullanıyordu. Zamanla bu büyük ebatların yerini daha küçük ve askı seklinde olanlar aldı. Küpe kullanımına neden olarak, sus eşyası olarak kullanılması veya tılsım amacıyla taşıması sayılabilir.

Asya toplumlarına baktığımızda, küpenin erkekler tarafından kullanıldığını ve bunun toplum içeresinde bir sınıf ve mevki göstergesi olduğunu görüyoruz. Toplumlar madene sekil vermeyi öğrendikçe, yapılan küpelerde daha ince isçilikler kurulmakta ve ortaya sanat eserleri çıkmaya başlamaktadır. Özellikle küpe için hammadde olarak altın ve değerli taslar kullanılmaya başladığında, özellikle Roma ve ortaçağ dönemimde, küpe kullanımı tekrar sınıf göstergesi olmuştur.

Tarihi bulgulara bakıldığında küpe kullanımının her iki cinste farklı kullanıldığını ortaya koymuştur. Kadınlar küpeye her iki kulaklarına da takip, gösterişli modelleri tercih ederken, erkekler tek kulağa takarlarken, genel olarak sade modelleri tercih etmiştir. Bir örnek vermek gerekirse, denizcilerin küpe kullanımı süs olmasından ziyade, evlerine dönememeleri halinde ve ölüm vukuu bulduğunda cenaze masraflarının takmış oldukları küpenin maddi değeri ile karşılanmasını sayabiliriz. Günümüzde modaya bağlı olarak, küpe takımı ve çeşitleri farklılık göstermektedir.

Ülkemizin de bulunduğu yakın Asya ve Ortadoğu coğrafyasında 3000 yıllık geçmişe sahip olan ve bu coğrafyanın kadınlarının kulaklarını süsleyen Telkari küpeler kullanılmaktadır. Kültürler mozaiği Mardin orjinli en güzel Telkari küpeler, Otantik takılar ve otantik takı aksesuarlarının en önde gelen temsilcilerindendir. 925 ayar gümüş kullanılarak yapılan Telkari gümüş küpeler kendi içeresinde sayısız gümüş küpe modelini barındırmaktadır. Sitemiz vasıtası ile bu eşsiz modellere sahip olabilirsiniz.

Ürün Bilgisi

Telkari YapımEvet
Yurt Dışına SatışVar
Ürün Hazırlık Süresi48 Saat

aynı kategorideki diğer ürünler